Diamentowe Gody Szeryfów

Rechtór

10.11.2017 r.

 

Diamentowe Gody Szeryfów

 

Był rok 1957. Właśnie na kalendarzu odsłoniła się karta 12 października. Świat pasjonował się konfliktem izraelsko-egipskim, a za żelazną kurtyną w NRD-owskim Zwickau wyprodukowano pierwszego Trabanta... W Polsce rządził Gomułka, a E. Gierek właśnie został I Sekretarzem KW PZPR w woj. katowickim...

Tymczasem w Cieszynie... przy ul. Olszaka w rodzinie Pawlików kwiliło dziecię, któremu na chrzcie dano na imię Zbyszek. Będzie on za dwa miesiące obchodził swoje pierwsze urodziny. Tymczasem w Błogocicach, po ul. Żeromskiego biegało i swoją ciekawość świata zaspokajało 5-letnie pacholę Andrzejek Słota. A w tym czasie kościele Jezusowym ks. Michejda udzielał ślubu Emilii i Władysławowi Sosnom, którzy na tą okoliczność przyjechali właśnie z Ustronia.

Co połączyło te trzy tak różne historie? Otóż połączyła je wspólna pasja nazywana turystyką kolarską. W cieszyńskim Oddziale PTTK już od roku 1952 istniała sekcja turystyki kolarskiej, która w roku 1955 zmieniła się w Komisję Oddziałową. Po Alojzie Szupinie dowodził nią Adam Kantor (do roku 1962), od 1963 zastąpił go Władek Sosna wspomagany przez małżonkę. Kolarski ruch wycieczkowy to się rozwijał, to wpadał w kolejny dołek, w czym nie bez znaczenia było dość dziwaczne nastawienie do kolarzy ówczesnych władz oddziałowych. Jednakże Władek nie zrażając się i działając m.in. jako nauczyciel w technikum Mechaniczno-Elektrycznym, choć ze zmiennym szczęściem, jednak potrafił zainteresować młodzież szkolną na tyle, że w 1966 r. założył klub turystyki kolarskiej, któremu później przydano imię Ondraszek. Emilia od samego początku w klubie pełniła funkcję skarbnika. Pomimo przeróżnych perturbacji, o czym można przeczytać w kronikach, działalność klubu była jednak znacząca w skali kraju, skoro już w 1969 r. powierzono mu organizację IX Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej. W 1971 r. Andrzej Słota dołączył do zarządu klubu. Po kilku latach, w 1975 r. na kolarską arenę wkroczył też Zbyszek, który w 1979 r. również dołączył do zarządu klubu, początkowo jako kronikarz.

Lata mijały w zawrotnym tempie, Sosnowie mocno działali i pęczniały kolejne tomy klubowych kronik. Z każdym tysiącem przejechanych kilometrów przybywało i doświadczenia i wspomnień. Należy też dodać, że równolegle działali oni w Kole Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy cieszyńskim Oddziale PTTK, gdzie Władek był odpowiedzialny za sprawy szkolenia.

W 1979r. przytłoczony przeróżnymi obowiązkami Szeryf przekazał prowadzenie klubu Andrzejowi, a Emilia w 1985 r. przekazała skarbnikowanie Marii Biłko. I choć Szeryfowie powoli się wycofywali z klubowych działań, to jednak żywo się nim interesowali i byli obecni choćby na kolejnych jubileuszach. Władek, jako wytrawny krajoznawca równolegle zajmował się też działalnością publicystyczną, dochodząc do sporych sukcesów w tej dziedzinie. Za całokształt tej działalności w 2017 roku otrzymał prestiżową nagrodę literacką PTTK im. W. Krygowskiego. Swoim piórem mocno wspierał również Ondraszka, pisząc wiele artykułów prasowych, był także głównym redaktorem monografii klubowej "40 lat z Ondraszkiem" wydanej w roku 2006. W międzyczasie obydwaj zaangażowali się w działalność Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, którego oddział Władek już od dawna prowadzi, a Emilia jest skarbnikiem. Dla tej społeczności zorganizowali m.in. wiele prelekcji oraz krajoznawczych wypraw. I choć zdrowie już nie to samo, i Władek wychodząc na zewnątrz porusza się swoim "autkiem" Sosnowie nadal nadają kierunek cieszyńskiemu Oddziałowi PTEw, o czym można się przekonać odwiedzając stronę www. Ptew. Org. pl. / Oddział Cieszyn.

Z okazji tak wspaniałego jubileuszu, z lekkim poślizgiem, do naszych Szeryfów wybrała się delegacja klubowa. Na tym przesympatycznym spotkaniu Ondraszka reprezentowali Andrzej Słota oraz Janina i Zbigniew Pawlikowie. Wręczyliśmy Jubilatom bogaty „ kosz obfitości” oraz serdeczne życzenia, aby dobry los nadal sprzyjał naszym "ojcom założycielom".

Rechtór-Zbyś

 10015 07361

 10016 07362

 10017 07363

 

10018 07365

 

10019 07367