Pierwsza pomoc

Rechtór

9.05.2014

Dnia 28.04.2014, w pomieszczeniu Stowarzyszenia "Familia" spotkali sie aktualni oraz przyszli przodownicy turystyki kolarskiej z naszego klubu aby uczestniczyć w szkoleniu z ratownictwa medycznego.

Inicjatorką oraz organizatorem była B. Toman "Apanaczi", a szkolenie przeprowadził ratownik medyczny Pogotowia Ratunkowego. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy uczestnik wycieczki, przechodzień, czy sąsiad straci przytomność - i chodzi o to aby wiedzieć jak się w takiej stresującej sytuacji zachować. Według prowadzącego szkolenie najważniejsze są pierwsze minuty - i od zachowania przypadkowych świadków z otoczenia zależy czy poszkodowany będzie miał szansę przeżyć. Szkolenie było dobrze prowadzone włącznie z zajęciami praktycznymi na fantomie, który wprawdzie nie ożywił się dzięki naszym zabiegom reanimacyjnym, jednakże bardzo nam pomógł przenieść się w realną sytuację zagrożenia życia.

A przy okazji dowiedzieliśmy sie jak pomóc przy złamaniach, oparzeniach, zadławieniach i innych sytuacjach z życia codziennego. Aż dziw bierze jak często wtedy stereotypy kierują naszym zachowaniem zamiast logicznego działania na bazie podstawowej wiedzy medycznej. Miejmy nadzieję, że nabyta wiedza pozostanie niewykorzystana, chociaż... nigdy nie wiadomo.