Dzień z Roztrzapkiem - Szlakiem Ernesta Lipki

Roztrzapek

1.10.2016

Wspomnienia z wycieczki Dzień Rozstrzapka
"Szlakiem Ernesta Lipki"

 

Wycieczka odbyła się w ciepłą, słoneczną i przyjemną sobotę.

Na starcie na rynku pojawiło się 21 osób, którzy chcieli pojechać tą trasą oraz dowiedzieć się kto i kim był Ernest Lipka - patron tej wyprawy. Orest bo tak go nazywaliśmy to przede wszystkim nasz dobry kolega z ubiegłego wieku (jak to brzmi!) i zmarł w roku milenijnym 2000r.

Trasę, którą zaproponowałam były niegdyś przejeżdżane po przewodnictwem Oresta i to zanim powstały numerowane ścieżki rowerowe.

Uprawiał on różnego rodzaju sporty zarówno letnie jak i zimowe. W młodości należał nawet do czołówki polskich pływaków. Później pracował jako ratownik na otwartych basenach w Cieszynie i w Wiśle. W wolnych chwilach wędrował po Beskidach, Tatrach, a nawet Alpach.

Tysiące przedeptanych kilometrów dały znać o sobie. Lekarz zalecił tylko rower.

Tak zaczęła się nasza wspólna przygoda rowerowa. Byliśmy na różnych wycieczkach, w tym  także zagranicznych np. szlakiem nad Dunajem - Donauweg. Imponował nam odwagą i umiejętnością radzenia sobie w każdych warunkach, a poza tym znał świetnie język niemiecki.

Nasza trasa rowerowa to: Cieszyn – Czeski Cieszyn – Chotebuz – ścieżka rowerowa nr 6100 i 6097 do Albrechcic, gdzie był postój przy drewnianym kościele. Nad zbiornikiem wodnym Terlicko (Hostinec u Zatoce) też był następny postój dla uzupełnienia straconych kalorii. Zbiornik ten pierwotnie spełniał rolę jako zapas wody użytkowej dla dołów karwińskich oraz Huty Trzynieckiej, a obecnie jest centrum wypoczynku. Powierzchnia wody wynosi 267,6ha a głębokość wynosi 23,4m

Trasa nr 56 do niebieskiego szlaku spacerowego, pięknie wiła się wśród pól. Dłuższy odpoczynek zarządziłam przy samym zbiorniku wodnym Żermanice, który leży na południe od Hawierzowa. Zbiornik ten powstał 1962 r. na rzeczce Luczyna. Powierzchnia zapory wynosi 248ha, a głębokość 28m.

Powrót nastapił  malowniczą trasą rowerową z widokiem na Beskid Śląsko - Morawski (nr 6090).

Dziękuję  wszystkim za uczestnictwo w mojej wycieczce i zapraszam na następne.

GALERIA ZDJĘĆ