Dzień „Maratończyka” Jak się robi chleb? - Górki Wielkie

Maratończyk

26.07.2015

W dniu 26.07.2015 o godz 945 zebraliśmy się w Skoczowie koło basenu "Delfin". Po dokonaniu formalności - było nas 20 - i omówieniu trasy ruszyliśmy wałami w kierunku Górek Wielkich, później odwiedziliśmy Górski Małe. Dotarliśmy do Chlebowej Chaty. Jest to zespół budynków, które zostały uratowane i przeniesione w nowe miejsce. Poznaliśmy dawne życie na gospodarstwie i trudy codziennego życia. Wiedza której potrzeba aby przeżyć jest wręcz niezmierzona. Pokazano nam:

  • jak dogląda się pszczół,
  • obchodzi z mlekiem, aby powstały z niego inne produkty (śmietana, masło),
  • rozróżnia się zboża,
  • miele się zboże, aby uzyskać mąkę,
  • i na koniec jak robi się podpłomyki i chleb.

Każdy z nas mógł sam przygotować swój podpłomyk i rozkoszować się jego smakiem z różnymi dodatkami (masło, miód, smalec ze skwarkami) a wszystko popite kawą zbożową z mlekiem. Po smacznej i pouczającej biesiadzie obejrzeliśmy maszyny jakie właściciel zgromadził na swojej posesji.

W drodze powrotnej pojechaliśmy do Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków", który znajduje się w dawnej posiadłości Kossaków. Wysłuchaliśmy historii rodziny Kossaków i zwiedziliśmy obiekt. Pogoda nam dopisała, humory również. Kolejne ciekawe miejsce zostało zaliczone i polecamy je innym.