XVIII Rodzinny Rajd Rowerowy

Rechtór

21.06.2015

1026Dnia 21.06.2015r. od godz. 900 cieszyński rynek stał się miejscem spotkania kilku pokoleń rowerzystów, którzy wyruszyli na trasę tegorocznej, już XVIII edycji rajdu, imprezy towarzyszącej Świętu Trzech Braci. Nad rajdem patronat objął p. Ryszard Macura -Burmistrz Miasta Cieszyna, p. Krzysztof Glajcar - Wójt Gminy Goleszów na terenie której zorganizowano metę, a także p. Ryszard Mazur - Honorowy Prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie. Patronat medialny sprawował: „Głos Ziemi Cieszyńskiej” a imprezę anonsowano w także w „Wiadomościach Ratuszowych” oraz na plakatach informacyjnych święta.

Celem Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” jako organizatora nieodmiennie było propagowanie czynnego wypoczynku na rowerze jako środka integrującego rodzinę, promowanie oznakowanych ścieżek rowerowych, poznanie uroków Ziemi Cieszyńskiej oraz realizacja hasła „Rowerzysto-bądź widoczny na drodze”.

Niestety pogoda tym razem zawiodła gdyż niedzielny poranek był chłodny i deszczowy. W rajdzie udział wzięło ty razem 87 uczestników - przedstawicieli aż czterech pokoleń co wobec fatalnej aury należy uznać za dobry wynik, zwłaszcza, że w tej grupie było sporo dzieci i młodzieży. W peletonie byli również przedstawiciele grup zorganizowanych należących do okolicznych klubów turystyki kolarskiej. Byli reprezentanci klubów: „Przerzutka” z Zebrzydowic, „Wiercipięta” z Jastrzębia Zdroju, „Wandrus” z Żor, ”Ondraszka” z Cieszyna, a także sportowcy z Ludowego Klubu Sportowego „Wiktoria” z Hażlachu.

Cieszyńskie rajdy tym różnią się od organizowanych w innych miastach, że uczestnicy w ramach wpisowego otrzymują różne przydatne elementy wyposażenia podnoszące komfort jazdy oraz bezpieczeństwo rowerzysty. Tym razem otrzymali wieloczynnościowe chusty tunelowe chroniące użytkownika przed zimnem oraz wiatrem i dodatkowo - okolicznościową naklejkę na rower.

Konferansjer i zarazem komandor imprezy Zbyszek Pawlik przekazał informacje o czekających uczestników atrakcjach, a obecny na starcie kol. R. Mazur przekazał słowa uznania startującym. O godz. 1000 dał też sygnał do startu i wielobarwny peleton pilotowany przez policyjny radiowóz wyruszył na trasę. Trasa rajdu liczyła ok. 15 km i prowadziła przez Puńców do Dzięgielowa, gdzie w miejscowej OSP zorganizowano metę.

Odpoczynek na półmetku zaplanowano na terenie LKS Puńców. Tutaj młodsi uczestnicy otrzymali batoniki ufundowane przez organizatora. Tymczasem aura spojrzała łaskawszym okiem, bo nie tylko przestało padać lecz zaczęło się przebijać słońce. Metę zorganizowali członkowie klubu - Krystyna i Ryszard Pawliczkowie w kooperacji z Towarzystwem Miłośników Dzięgielowa oraz OSP - gospodarzami terenu. Towarzystwo reprezentował p. Tomasz Lenkiewicz, a władze gminy zastępca wójta p. Grażyna Porębska–Jochacy, którzy serdecznie powitali wjeżdżających na metę uczestników. Obecny był również honorowy szef Oddziału PTTK kol. R.Mazur.

Firma FHU Jerzy z Dzięgielowa przygotowała bogatą ofertę rowerów „na każdą kieszeń” którą prezentowała we własnym namiocie reklamowym. Na mecie wszyscy otrzymali ciepły posiłek przygotowany przez panie z miejscowej Szkoły Podstawowej i mieli również okazje nabyć domowe wypieki przygotowane przez członkinie klubu „Ondraszek”. Realizując przewidywany program funkcjonariusz Policji przybliżył zebranym zmiany jakie zaszły w przepisach ruchu drogowego dotyczące rowerzystów, a organizator przestawił na przykładzie wyposażenie roweru zgodne z przepisami obowiązującymi w Polsce oraz Czechach.

Następnie przystąpiono do rozegrania zaplanowanych konkursów. Były to:

 • Konkurs dla dzieci „bieg w workach” w którym zwyciężyli:
  1. Teodor Jackson,
  2. Nikodem Holisz
  3. Tomasz Szczerba.
 • Konkurs „rowerowy tor przeszkód” – w kategorii dorośli open zwyciężyli:
  1. Tomasz Holisz,
  2. Rafał Szczyrba,
  3. Jacek Tomczyk.
 • Konkurs „rowerowy tor przeszkód” – w kategorii młodzież zwyciężyli:
  1. Tosia Kania
  2. Zuzanna Pauliny,
  3. Nikodem Holisz.
 • Konkurs „znajomości wiedzy o ruchu drogowym dla rowerzystów” w którym zwyciężyli:
  1. Szymon Wyra oraz ex equo Sylwia Kuś, Aleksander Sorkowicz, Beniamin Sorkowicz, Łukasz Krawczyk
 • Konkurs rzutu oponą – w kategorii dzieci zwyciężyli:
  1. Teodor Pawlik,
  2. Zuzanna Pauliny,
  3. Igor Bubik.
 • Konkurs rzutu opona – w kategorii dorośli zwyciężyli:
  1. Juray Pauline
  2. Bartosz Kania,
  3. Jacek Tomczyk.

Rywalizacja w tym konkursie była zacięta i rozstrzygnięcie konkursu wymagało kilku dogrywek. Zwycięzcy we wszystkich zmaganiach konkursowych otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.

Zmagania konkursowe przerwano słysząc syrenę alarmową straży pożarnej. To na plac sąsiadujący z metą z impetem wjechał wóz bojowy a drużyna OSP Dziegielów dała dynamiczny popis swoich umiejętności. Sprawnie rozwinięto dwie sekcje węży i już po chwili woda z prądownic wytrysnęła na odległość kilkudziesięciu metrów kreśląc geometryczne figury. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia jak wygląda wodny parasol oraz przekonać się, że utrzymanie prądownicy pod ciśnieniem nie jest wcale takie łatwe. Na zakończenie pokazu zaprezentowano możliwości wodnego działka zamontowanego na wozie strażackim. Strażacy – uczestnicy pokazu zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Najbardziej oczekiwaną częścią imprezy było zapewne wręczenie nagród i wyróżnień.

Puchary otrzymali:

 1. W kategorii „ Rodzina rajdowa”: 6-osobowa rodzina p. Holiszów z Cieszyna. Puchar ufundował Burmistrz Miasta Cieszyna i został wręczony przez R. Mazura emerytowanego przedstawiciela władz Urzędu Miasta.
 2. W kategorii „rajdowych seniorów”: puchary ufundował wójt Gminy Goleszów, a otrzymali je kol. Kazimiera Hansel w klubie Ondraszek nazywana ”Roztomiło” oraz 83-letni kol. Adam Poloczek. Dodatkowo wyżej wymienieni otrzymali kupony rabatowe ufundowane przez BTK Ondraszek A. Słoty. Należy dodać, że obaj seniorzy należą do TKK Ondraszek. Puchar wręczyła pani zastępca wójta.
 3. W kategorii „Najliczniejsza grupa zorganizowana”: Puchar ufundowany przez Oddział PTTK „Beskid Śląski” zdobyła ekipa TKK PTTK „Ondraszek” (byli to uczestnicy nie należący do komitetu organizacyjnego) a wręczył go prezes honorowy Oddziału PTTK.

Nagrody rzeczowe odebrali:

 1. W kategorii „Rajdowego Juniora”, czyli najmłodszego rowerzysty, który samodzielnie pokonał trasę nagrodę rzeczową otrzymał Igor Bubik (rocznik 2008). Nagrodę ufundował klub Ondraszek.
 2. W kategorii „Najmłodszy uczestnik rajdu”. Nagrodę rzeczową ufundowana przez sponsora odebrał Patryk Smyczek (rocznik 2010), który podróżował w towarzystwie rodziców.

Pomoc i wsparcie przy organizacji imprezy zaoferowały następujące instytucje i firmy:

 • Urząd Miejski Cieszyn
 • PTTK Oddział „Beskid Śląski” Cieszyn
 • Urząd Gminy Goleszów
 • Towarzystwo Miłośników Dzięgielowa
 • OSP Dzięgielów
 • Hurtownia „Beskid Plus” Cieszyn
 • Centrum Oświetleniowe „Styl” Cieszyn
 • BTK „Ondraszek” Cieszyn
 • oraz inni

Impreza odbyła się dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu kadry klubu „Ondraszek”, którzy zapewnili pełną obsługę logistyczną tego turystycznego wydarzenia.