Wigilijka z Ondraszkiem - 2014

Rechtór

14.12.2014

I nadszedł ten oczekiwany przez wszystkich dzień, w którym pod świąteczną choinką wszyscy wszystkim ślą życzenia i przy tradycyjnych potrawach śpiewamy kolędy. Stały animator naszej wigilijki Basia „Apanaczi” tym razem zorganizowała spotkanie w restauracji ”Ogrodowa” w Cieszynie. Zebrało się tutaj prawie 30 Ondraszków, w tym nasi członkowie z Bielska-Białej oraz „Długodystansowiec” - A. Warpechowski ze Skoczowa. W naszym kolędowaniu muzycznie na akordeonach wspomagali nas naprzemiennie R. Panasiuk, M. Ściskała - „Grajek”. Nie zapomnieliśmy również o grudniowym solenizancie: W. Nowak ma dopiero 72 lata! Życzenia dalszych lat w zdrowiu i pomyślności zostały poparte wręczonym „koszem wszelakiej obfitości”.

Tzw. „Gwoździem Programu” wigilijek wykreowanych przez „Apanaczi” była zawsze obecność Gościa Specjalnego. Tym razem przybył do nas kwartet śpiewaczy „bez nazwy” złożony z nauczycieli ze Szkoły Muzycznej „Casio” ze Skoczowa. Szkoła prowadzi zajęcia z zakresu nauki gry na keybordach i ni jak dotychczas nie utworzyła zespołu muzycznego. Zgodzili się jednak wyjątkowo przyjechać na nasze zaproszenie, aby przedstawić własny program złożony z mniej lub bardziej znanych kolęd. Ich wykonanie w akompaniamencie keyborda było prawdziwą „ucztą dla ucha”. Zespół wystąpił w składzie: sopran - Mariola Kupczewska, alt - Krystyna Gibiec, tenor - Stanisław Kluz, bas. - Jan Gibiec, aranżacja i akomaniament - Krystyna Gibiec.

Czas miło płynął przy przygotowanym poczęstunku. Należą się głębokie ukłony za rybkę, sałatkę i barszcz w stronę „Smiga” - P. Holisza, który w tym lokalu realizuje swoje gastronomiczne talenty. Dodatkową atrakcją miała być prezentacja zwyczajów bożonarodzeniowych na Ziemi Cieszyńskiej, którą w internecie wyłowił i przyniósł R. Syrokosz w Koła Przewodników przy naszym O/PTTK. Prezentacja jest audycją TVP Katowice nagraną kilka lat temu w muzeum w Cieszynie, Żywcu i Pszczynie. Niestety nie udało się przezwyciężyć problemów z nagłośnieniem i prezentację zainteresowani muszą sobie obejrzeć już u siebie w domu.

Było miło i sympatycznie i jestem pewny, że magiczna atmosfera tego spotkania wszystkim się udzieliła a ten radosny nastrój przechowamy do niedalekich już Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Poniżej prezentujemy krótki reportaż o obyczajach świątecznych na śląsku cieszyńskim.