Dzień „Gwarka” - 2014

Rechtór

28.09.2014

Dla zebranych na rynku, żądnych rowerowej przygody 11 Ondraszków Kazik „Gwarek” miał aż dwie propozycje - wyprawę do Kostkowic, bądź ambitniejszą wycieczkę na Czantorię. Propozycje poddano weryfikacji, a mając na uwadze ostanie deszcze, doszliśmy do konkluzji, że na Czantorii możemy utonąć w błocie. A zatem postanowiliśmy podziwiać Kostkowice, lecz przed tym jeszcze uczestniczyliśmy w sesji próby przedziwnego urządzenia - fotograficznego drona. Do Kostkowic wjechaliśmy od strony Ogrodzonej i Łączki. Kraina pagórków malowniczo rozrzuconych domków, połyskujących stawów i zaczynających się złocić w jesiennym słońcu drzew faktycznie wyglądała bardzo uroczo. W spacerowym tempie poruszaliśmy sie bocznymi dróżkami kontemplując widoki. Dłuższy postój „Gwarek” przewidział w tężni solankowej w Dębowcu, która otwarto w bieżący roku. Wśród licznie zebranych „kuracjuszy” zasiedliśmy i my, wdychając przepojone minerałami powietrze.

Po inhalacji pojechaliśmy w stronę Ochab równie uroczą drogą pomiędzy stawami na Podlesiu. Większość grupy miała nadzieję wziąć udział w tamtejszym VII Rowerowym Rajdzie Rodzinnym, który starował z boiska w Ochabach. Na miejsce dojechaliśmy przed czasem, więc mieliśmy możliwość zobaczenia jak formuje się peleton. Zaskoczyła nas forma rajdu organizowanego przez miejscowe Stowarzyszenie Ochabianie. Otóż był to rajd w którym uczestnicy indywidualnie poszukiwali punków w terenie, gdzie trzeba było znaleźć poszczególne litery układające się w hasło. Tym samym, uczestnicy poruszali się indywidualnie wedle mapy otrzymanej na starcie, a organizatorzy dzięki temu uniknęli uciążliwej procedury uzyskiwania pozwolenia na wykorzystanie drogi do celu organizacji zwartego peletonu, ochrony policji i innych wymogów narzuconych przez ustawę. Sprytne!

Jednakże jak to się udało nie dane mi było się dowiedzieć, gdyż musiałem już wracać do domu. Uczyniłem to w towarzystwie „Wędrowniczka”. Przejechałem coś ponad 40 km, i jestem przekonany że było to optymalnym wykorzystaniem tego pięknego i słonecznego dnia.