Jubileusz Bytomskiego Klubu Turystyki Kolarskiej „Catena”

Rechtór

17.03.2012

Każdy jubileusz jest wyjątkową okazją do spotkań oraz życzeń, lecz jeżeli jest to jubileusz 50-lecia, to okazja była podwójna. Bytomski „łańcuch” czyli po łacinie „catena” z tej okazji do auli miejscowej szkoły budowlanej zaprosił przedstawicieli klubów kolarskich zrzeszonych w Radzie Regionalnej na doroczne spotkanie. Naszego ”Ondraszka” reprezentowali: Rechtór, Ośka, Bystry oraz Skryba. Zaproszenie przyjęliśmy z prawdziwą przyjemnością, miło bowiem znów zobaczyć przyjaciół z różnych zakątków Śląska. Gospodarze zaskoczyli wszystkich gościnnością oraz bogatym programem spotkania.

Była część wspomnieniowo-informacyjna, była wystawa trofeów klubowych, odznak oraz wszelkich pamiątek jakie się uzbierały przez lata w tym zestaw archiwalnych rowerów, była wzruszająca część artystyczna, było jedzonko a na koniec i krótka wycieczka krajoznawcza. W miejscowym środowisku „Catena” cieszy się dużym szacunkiem skoro na uroczystości był również obecny prezydent miasta wraz ze świtą radnych. W roli gospodarza wystąpił aktualny prezes klubu –Zenon Kaszowicz, a rolę wodzireja pełnił wytwornie ubrany jegomość w cylindrze na głowie pasujący do wystawionego oryginalnego bicykla. Mówiąc nawiasem to podwójne prowadzenie spotkania wprowadziło mały nieporządek w programie i przyczyniło się do kilku zabawnych sytuacji. Spotkanie oczywiście zdominowały życzenia i upominki dla Jubilata. My wręczyliśmy prawie szczerozłotą statuetkę kolarza ozdobioną okolicznościowym napisem a także specjalny dyplom. Gospodarze również odwdzięczyli się dyplomami z podziękowaniem za dotychczasową współpracę. Otrzymał go m.in. i nasz klub oraz indywidualnie Andrzej Słota i Zbigniew Pawlik.

W części informacyjnej Stanisław Radomski przedstawił dzieje turystyki kolarskiej na Śląsku w okresie ostatnich 50 lat, a dawny prezes Cateny - Jerzy Gerhard Lubos przypomniał jak w dawnych czasach wyglądała działalność klubu, w tym również w dziedzinie sportu kolarskiego. Jak zaznaczył był taki czas, że do klubu chciał przystąpić R. Szurkowski, jednakże pod warunkiem, że dostanie mieszkanie.

Wielu działaczom klubu wręczono wyróżnienia PTTK, w tym też i nowo ustanowioną Odznakę 60-lecia turystyki kolarskiej w PTTK. Odznakę tą – honorowo otrzymał m.in. założyciel naszego klubu –„Szeryf” W. Sosna. Wielu wzruszeń dostarczył występ zespołu kresowego „Paka-Rycha”. Mimo, że członkowie zespołu należeli do tzw. bardzo starszej młodzieży program składający się z kresowych piosenek oraz skeczy był bardzo żywiołowy i tak się nam spodobał, że wysłaliśmy pisemne podziękowanie załączając również kilka naszych śpiewników.

Można się zdziwić skąd w Bytomiu są obecne Kresy i kresowiacy gadający z charakterystycznym zaśpiewem. Wszystko wyjaśnia broszura „Bytom Wielokulturowy” jaką otrzymaliśmy na pamiątkę w ramach świadczeń. Wynika z niej, że miasto zawsze było miejscem ścierania się wielu kultur i narodowości. Najpierw byli to Niemcy, którzy go założyli. Przez wieki żyła tu również diaspora Izraelitów a także Cygan. W wyniku holokaustu faszyści zlikwidowali obie te grupy etniczne, a po wojnie sami musieli ustąpić miejsca Polakom i właśnie kresowiakom.Jednakże każda z tych grup pozostawiła po sobie ślad w historii miasta i regionu, co zaznaczyła oprowadzająca nas po mieście pani przewodnik. To sympatyczne spotkanie na pewno zachowamy w pamięci.