XIV Rajd Rowerowy Święto Roweru

Rechtór

29.05.2011

Dnia 28.05.2011r. od godz. 800 cieszyński rynek udekorowany okolicznościowymi transparentami stał się miejscem spotkania kilku pokoleń rowerzystów, którzy zdecydowali się wyruszyć na trasę tegorocznego rajdu. Impreza była szeroko anonsowana w prasie lokalnej portalu internetowym Z.C., plakatach informacyjnych w cieszyńskich placówkach oświatowych oraz na słupach ogłoszeniowych Cieszyna i okolicznych gmin. Rajd był również ujęty w dwujęzycznym kalendarium imprez kulturalnych Cieszyna wydawanym przez Miejski Wydział Promocji.

Celem organizacyjnym nieodmiennie pozostaje propagowanie czynnego wypoczynku na rowerze jako środka integrującego rodzinę, poznanie uroków Ziemi Cieszyńskiej, jak również realizacja tegorocznego hasła PTTK, które ogłosiło rok 2011 rokiem turystyki rodzinnej. Swój udział w Komitecie Honorowym potwierdzili: p. Mieczysław Szczurek - Burmistrz Miasta Cieszyna, p. Karol Folwarczny - Wójt Gminy Hażlach, p. Ryszard Mazur - Prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie.

Na starcie wyróżniała się liczebnością (30 osób) drużyna klubu osiedlowego z Cieszyna BBRT co tłumaczy się „BOBREK BICYCLE RACNG TEAM”. Lider grupy z rąk p. R. Mazura odebrał przeznaczony dla najliczniejszej grupy zorganizowanej. Swoje reprezentacje wystawiły też m.in. kluby kolarskie „Wiercipięta” z Jastrzębia, „Przerzutka” z Zebrzydowic, „Wandrus” z Żor. Była również obecna kilkuosobowa reprezentacja Turystycznego Klubu Kolarskiego im. W. Huzy z Gliwic, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego „Beskid Śląski” w Repblice Czeskiej oraz Polskiego Związku Głuchych, Cieszył udział w rajdzie licznych wielopokoleniowych rodzin z Cieszyna oraz okolicznych miejscowości.

O godz. 1000 wielobarwny peleton pilotowany przez Policję, Straż Miejską, w eskorcie policyjnych motocyklistów wyruszył ulicami Cieszyna w kierunku Marklowic. Trasa rajdu liczyła 20km i prowadziła przez malownicze tereny Marklowic, Brzezówki oraz Hażlacha. Meta została zorganizowana w Zamarskach w Karczmie Regionalnej „u Źródełka”, gdzie uczestników przywitał hejnałem na trąbce p. Karol Folwarczny. Wręczył również ufundowane przez UG Hażlach puchary dla rajdowych seniorów.

Na mecie wszyscy otrzymali smaczną wojskową grochówkę z kotła serwowaną przez Zdzisława Szkutka – właściciela karczmy. Wielu uczestników skorzystało z możliwości zwiedzenia zabytkowego drewnianego kościoła pw. św. Rocha, który dzięki uprzejmości proboszcza został specjalnie otwarty. Historię kościoła przybliżył obecnym Zbigniew Pawlik – prezes klubu „Ondraszek”.

Następnie rozegrano konkursy sportowo-rekreacyjne, w których w wyniku sportowej rywalizacji zwycięzcami zostali:

 • Konkurs dla dzieci „bieg w workach”:
  1. Paulina Gerula
  2. Michał Kuś
  3. Dawid Surmiak
 • Konkurs rowerowy „jazda żółwia”
  • panie:
   1. Ilona Cieslar
   2. Elżbieta Marzewska
   3. Alicja Wlach
  • panowie:
   1. Grzegorz Strządała
   2. Sławomr Sliż
   3. Mariusz Bubik

Dodatkowo przeprowadzono konkurs rysunkowy dla dzieci na temat „nasza rodzinna rowerowa wyprawa” W tym konkursie nie prowadzono klasyfikacji, a wszyscy autorzy dzieł otrzymali drobne upominki. Odbył się także zręcznościowy konkurs nawijania sznurka na czas w którym zwyciężył Grzegorz Strządała przed Józefem Skorupą i Rafałem Kolkiem. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów rajdu.

Puchary zdobyli:

 • Najliczniejsza rodzina rajdowa: Państwo Kuś z Hażlacha.
  puchar ufundował Burmistrz Miasta Cieszyna.
 • Seniorzy rajdu: p. Helena Wiśniewska i p. Władysław Chromec z Cieszyna.
  puchary ufundował Urząd Gminy Hażlach.
 • „Rajdowy Junior” czyli najmłodszy kolarz, który samodzielnie przejechał trasę. Był to siedmioletni Grzesiu Rzymanek z Cieszyna.
  Puchar ufundował organizator TKK Ondraszek z Cieszyna.
 • najliczniejsza grupa zorganizowana: BBRT z Cieszyna.
  Puchar ufundował Oddział PTTK „Beskid Śląski” Cieszyn.

Słodką niespodzianką uhonorowano również najmłodszego uczestnika tegorocznego rajdu - Zuzię Śliż z Wisły Jawornika, która wraz z rodzicami podróżowała na rowerze, a w lipcu będzie obchodzić swoje pierwsze urodziny. Wszyscy uczestnicy otrzymali również ładnie opracowany najnowszy folder reklamowy Cieszyna ofiarowany przez Wydział Promocji UM Cieszyn.

Ostatnim emocjonującym wydarzeniem rajdu było losowanie loterii fantowej, a wśród ofiarowanych przez sponsorów fantów wyróżniał się rower ufundowany przez PSS Społem z Cieszyna. W tegorocznej edycji rajdu wzięło udział 195 rowerzystów od najmłodszych adeptów turystyki kolarskiej po seniorów. Impreza została przygotowana i przeprowadzona przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK „Ondraszek” z Cieszyna, a przeprowadzenie rajdu umożliwiły nastepujące organizacje i firmy:

 • Urząd Miejski Cieszyn (MOSiR) Cieszyn
 • Urząd Gminy Hażlach
 • MOSiR Cieszyn
 • PSS „Społem” Cieszyn
 • Hurtownia „Beskid Plus” Cieszyn
 • Centrum Oświetleniowe „Styl” Cieszyn
 • Kraft Food Polska S.A. Oddział „Olza” Cieszyn
 • PPUP Stal Bud Sp. J.Skoczów
 • ZUBM Budomont Sp. J. Bielsko-Biała
 • Nuten L. Zawierucha Bielsko-Biała
 • Hurtownia Elektro-Instalacyjna „Alfa Elektro” Cieszyn
 • oraz inni.

Poniżej można zobaczyć mapkę przedstawiającą trasę rajdu.

Członkom Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” z Cieszyna składam serdeczne podziękowanie za zaangażowanie w przygotowanie oraz przeprowadzenie imprezy. Osobne podziękowanie składam funkcjonariuszom policji, straży miejskiej, służbie medycznej w tym wolontariuszce z PCK za zabezpieczenie trasy oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom rajdu. Uczestnikom rajdu pragnę podziękować za udział w tegorocznej rowerowej przygodzie oraz sportową rywalizację w konkursach.

Z turystycznym pozdrowieniem