XXXIV Wojewódzki Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej

Bystry

29.04. - 1.05.2011

Chociaż Michał Raczyński wielokrotnie zapraszał nas na swoje imprezy, to jakoś tak się składało, że nie braliśmy w nich udziału. Tym razem było jednak inaczej. Wraz z Basią i Andrzejem Nowakami postanowiliśmy przyjąć zaproszenie od Michała i pojechać do Góry Św. Anny na 34. zlot przodowników turystyki kolarskiej województwa opolskiego.

Basia i Andrzej wyruszyli w trasę juz w czwartek (oczywiście autem) i odwiedzili między innymi Paczków, Nysę i Otmuchów. W piątek po pracy zapakowaliśmy się do auta i przed 19:00 byliśmy na miejscu. Noclegi mieliśmy przygotowane w schronisku młodzieżowym. Po kolacji Michał zaprosił wszystkich do Muzeum parku krajobrazowego, gdzie pani dyrektor przybliżyła nam historię terenu, położenie oraz funkcjonowanie parku krajobrazowego.

Sobotni poranek rozpoczęliśsmy wspólnym śniadaniem. Następnie udaliśmy się do Muzeum Czynu Powstańczego. Trwały tam prace remontowe przed wizytą Prezydenta RP planowaną na 21.05.2011. Po prelekcji i spektaklu w stylu "światło i dźwięk" udaliśmy się na wcześniej przygotowaną trasę, która prowadziła przez następujące miejscowości: Wysoką, Kalinowice, Poznowice, Siedlce, Kamień Śląski, Kamionek, Gogolin, Zakrzów, Żyrów aż na Górę Świętej Anny.

Ziemia opolska posiada wiele zabytków architektury sakralnej oraz świeckiej. Szkoda tylko, że nie wszystkie mają gospodarzy, którzy potrafią przywrócić i zadbać o ich należyty stan. Wspaniałym przykładem może być zespół pałacowy w Kamieniu Śląskim, który po zniszczeniu przez pożar w 1971r., odzyskał blask dzięki przejęciu przez Kurię Biskupią w Opolu. Negatywnym zaś przykładem może służyć podobny zespół pałacowy w Żyrowej. Po zwiedzeniu Kamienia Śląskiego zawitaliśmy z wizytą do Gogolina, do słynnej Karolinki. Nasza wycieczka zakończyła się w schronisku w Górze Św. Anny, która to nazwa ma swój niemiecki odpowiednik - Sankt Annaberg. Jako ciekawostkę dodam, iż większość miejscowości opolszczyzny posiada nazwy dwujęzyczne.

Popołudnie można było poświęcić na udział w mszy dziękczynnej w przeddzień beatyfikacji Jan Pawła II. Wieczorem odbył się sejmik przodowników, na który również byliśmy zaproszeni.Specjalnym gościem tego wieczoru i uczestnikiem zlotu był emerytowany ksiądz - misjonarz z Brazylii, który na misji spędził 40lat. Na trasie mieliśmy spotkanie z ekipą Telewizji Polskiej - Oddział Opole, która przeprowadziła wywiad z Michałem Raczyńskim o Jego pielgrzymkach rowerowych, oraz z innymi uczestnikami na temat osoby Michała.

Sobotę postanowiliśmy poświęcić na zwiedzanie Rezerwatu Góra Św. Anny. Początek naszej trasy stanowił amfiteatr, czyli Pomnik Czynu Powstańczego. Sam amfiteatr powstał w nieczynnym kamieniołomie w latach 1934-1938 i został zbudowany na rozkaz władz III Rzeszy. Polska po wojnie dokonała tylko niewielkich modyfikacji i tak trwa to do dziś. Następnym punktem naszej wycieczki było stanowisko geologiczne w miejscu stożka dawnego wulkanu. Trzecim i w zasadzie ostatnim etapem wycieczki była bazylika i jej otoczenie, tzn. Kalwaria i Grota Lurdzka. Po południu udaliśmy się w drogę powrotną do Cieszyna.