Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego - 2008

Rechtór

28.01.2010

cisza maxTym razem zerwaliśmy z tradycją organizowania zebrań sprawozdawczych w sali Domu Narodowego i korzystając z przystępnej oferty spotkaliśmy się w pięknie odnowionej sali konferencyjnej SM „Cieszynianka”. Miało to również i ta korzyść, że można było bez problemów zorganizować pierwszy w historii klubu wernisaż wystawy fotograficznej, związanej z ogłoszonym w maju ub.r. konkursem „Rower-mój najlepszy przyjaciel w podróży”. Na konkurs odpowiedziało 14 autorów z czego tylko jeden reprezentant PTTS-u, łącznie przesyłając 58 prac.

fatamorgana maxZ Oddziału PTTK, mimo zachęt, nie wpłynęła ani jedna praca więc konkurs miał charakter wybitnie kameralny. Można rzec, że były to potyczki na własnym podwórku. Nie miało to jednak żadnego znaczenia, biorąc pod uwagę profesjonalizm oraz poziom artystyczny nadesłanych zdjęć. Jury na pewno nie miało łatwego zadania typując zwycięskie fotografie, podobnie jak publiczność, która miała możliwość wyboru zdjęcia sezonu 2009 z własnego punktu widzenia.

gdzietegolasy maxSzef jury – Tadeusz Maciejiczek, wobec odniesionej kontuzji nie mógł być niestety obecny. Przekazał jednak zalakowaną kopertę z werdyktem jurorów z Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zgodnie z zasadami regulaminu jury wybrało trzy fotografie: Grand Prix oraz dwie równorzędne. Zaszczytem ogłoszenia werdyktu został obdarzony Henryk Więzik, przedstawiciel zarządu oddziału PTTK. Ogłosił on wszem i wobec, że:

 • nagrodę główną - GRAND PRIX otrzymała Justyna Pawlik za pracę „Fatamorgana”,
 • prace wyróżnione to:
  • „Gdzie te golasy? W Chałupach we wrześniu” Beata Szarzec ”Szykowno”
  • „Narybek Ondraszków” Piotr Holisz „Śmig”

narybek maxPubliczność, czyli obecni na zebraniu klubowicze, sympatycy klubu i goście, w tajnym głosowaniu bezpośrednio na wernisażu wybierali dwa zdjęcia. Sędzią ustalającym ilość oddanych głosów był gość z daleka: Joasia Rezmer z klubu TKK ”Kalinka” z Grudziądza. Joasia sprawnie podsumowała wyniki i ogłosiła, że nagrodę publiczności zdobyli:

 • I miejsce - „Narybek Ondraszków” Piotr Holisz „Śmig”, (11 głosów)
 • II miejsce - ex equo „Cisza” Jadwigi Gracyasz „Ośki” oraz „Trzy żywioły dziewczyny, morze i ...rowery” Zbigniewa Pawlika „Rechtora”, (po 8 głosów).

Zwycięzcy odebrali zasłużone brawa i nagrody rzeczowe, a pokaźny zbiorek zdjęć był ozdobą zebrania a docelowo zasili kronikę 43. sezonu. „Alapala” zrobiła również statystykę najliczniej zebranych głosów na zdjęcia w tym konkursie. Łącznie, przyjmując za dolną granicę 10pkt zdobyły prace następujących autorów:

 • Justyna Pawlik - 18 pkttrzyzywioly max
 • Andrzej Nowak „Skryba” - 17 pkt
 • Zbigniew Pawlik „Rechtór” - 15 pkt
 • Jadwiga Gracyasz „Ośka” - 14 pkt
 • Piotr Holisz „Śmig” - 14 pkt
 • Maryla Biłko-Holisz „Rozstrzapek” - 11 pkt

I jeszcze uwaga końcowa autora pomysłu: Konkurs, mimo iż nie miał licznej obsady (a szkoda !) wykazał, że nie tylko robimy fotki, lecz również umiemy się artystycznie wyrazić, poprzez efektowne złapanie chwili. Oczywiście każdy werdykt w tej sprawie jest subiektywny, bo polega jednak na ocenie poprzez pryzmat własnego gustu. Pewnie ile sędziów, tyle byłoby wyników. W naszym konkursie tylko fotogram Śmiga jednakowo zachwycił profesjonalistów i nas - amatorów. A więc: tutaj nie ma przegranych.

Zwycięzcom serdecznie gratuluję wyników, a wszystkim uczestnikom DZIĘKUJĄC ZA UDZIAŁ ZAPRASZAM DO NASTĘPNEJ EDYCJI.