Aktualności

Wyjazdowe spotkanie Rady Regionalnej Turystyki Kolarskiej PTTK woj. śląskiego w Tychach

Rechtór

10.02.2024 r.

 

Wyjazdowe spotkanie Rady Regionalnej Turystyki Kolarskiej PTTK woj. śląskiego w Tychach

 

Uświęconą latami tradycją są coroczne spotkania działaczy turystyki kolarskiej woj. śląskiego w miesiącach zimowych na których przeważnie celebrujemy rocznice organizujących je klubów. Spotkania takie organizowaliśmy też parokrotnie. Ostatnio w roku 2022 w Hażlachu z okazji obchodów 55-lecia Ondraszka. Nie inaczej było w Tychach, gdyż tutejszemu Klubowi Turystyki Kolarskiej "Gronie" w roku ubiegłym "stuknęło" już 25 lat.

Aby uczcić to wydarzenie pojechaliśmy w trzyosobowej delegacji w składzie "Rechtór", "Bystry" i "Olo" do Starych Tychów na uroczystość zorganizowaną w miejskim muzeum. Przybyło coś ponad 30 przedstawicieli klubów kolarskich zrzeszonych w Radzie, w zdecydowanej większości naszych dobrych znajomych. Obecny był Członek Honorowy PTTK Stasiu Radomski, członkowie Władz Naczelnych PTTK: Głównej Komisji Rewizyjnej - Małgosia Radomska i Głównego Sądu Koleżeńskiego - no to ja, Przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej ZGPTTK Marek Koba i wice przewodniczący Marian Kotarski, przedstawiciele miejscowego O/PTTK oraz miejskich władz samorządowych, w tym tyski oficer rowerowy, który jak wynikało z dyskusji również kiedyś był prezesem "Groni".

Wszystkich serdecznie powitał obecny prezes klubu Cezary Sawicki i pokrótce zaprezentował osiągnięcia "Groni". Było je po części widać na wystawie jaką mieliśmy możliwość tutaj oglądać. Najbardziej jednak był dumny ze zdobycia I miejsca w ogólnopolskim konkursie na najlepszy klub kolarski w roku 2022. Gratulujemy! Do ogólnych gratulacji i życzeń i my dołożyliśmy cegiełkę w postaci adresu okolicznościowego oraz książek o naszym regionie. Z kolei poprzednik Cezarego na klubowym stolcu Krzysztof Okoński wręczył pamiątkową statuetkę. I to był dopiero moment kiedy mnie oświeciło, że on to on !. Dawniej mocno współpracowaliśmy, ale Krzysztof tak doskonale zmienił image, że nie był do rozpoznania.

Gorące brawa i aplauz na stojąco oraz chóralne Sto lat skierowaliśmy do Stasia Radomskiego bowiem całkiem niedawno obchodził 90 lat, o czym niestety nie wiedzieliśmy ☹️. Za to wspaniały okolicznościowy puchar wręczył solenizantowi Leszek Wolny z katowickiego "Wagabundy".

Dalszy tok konferencji najpierw zdominował temat tegorocznego zlotu p.t.kol. w Wólce Nadbużańskiej na który jeszcze nie ma regulaminu, a wg relacji niektórych już nie ma noclegów. M.Koba stonował narzekania zapewniając, że i jedno i drugie już niedługo będzie. Niektóre kluby rekomendowały też swoje odznaki regionalne. Gronie przedstawiły swoje najnowsze dziecko tj. "Tyską pętlę rowerową" którą można zdobyć w ciągu jednego dnia (27 km i kilkanaście miejsc must see). "Olo" przypomniał z kolei naszą odznakę "Rowerem dookoła Śl.C." która jest biegunowo różna do pokonania ok. 400 km w trudnym terenie, ale w odróżnieniu od tyskiej jest nieodpłatna!.

Z wystąpień lokalnych przedstawicieli władz można było wywnioskować, że bardzo cenią sobie współpracę z klubem, a pani dyrektor muzeum określiła ją wręcz jako modelową.

Po małej przerwie podczas której na stoły wjechały kanapki sporządzone przez panie z klubu pod opieką pani przewodnik z muzeum ruszyliśmy w miasto. No miasto, to może za dużo powiedziane bowiem Stare Tychy były małą wioseczką, która puchnąć zaczęła dopiero w latach 50-tych XXw. Fakt, że działał tu browar książęcy już od XVII w. przyczynił się do tego, że w 1933r. Tychy były gminą wiejską na prawach miejskich i liczyły ok.10 tyś mieszkańców lecz miastem stały się dopiero w 1951r. Przeszliśmy kawałek główną ulicą, zobaczyliśmy miejsca związane z plebiscytem, który zadecydował o tym że Tychy od 1922r. znalazły się w Polsce, zobaczyliśmy dawną gospodę oraz kościół i doszliśmy do rynku. Prawdę mówiąc, gdyby nie nazwa trudno było się domyślić, że to centralny plac miasta. Faktycznie i centrum i miasto leżą w zupełnie w innym miejscu, a tutaj jest bardzo kameralnie. Może i dobrze.

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Rechtór]

 

Rechtór Zbyś

Emilia Sosnowa "Szeryfowa" ma 92 lat!

Rechtór

9.02.2024 r.

 

Emilia Sosnowa "Szeryfowa" ma 92 lat!

 

Ludzie, w tym nawet młodsi w większości narzekają: a to na warunki materialne, a to na młodzież i rząd, a to na zdrowie mówiąc "starość nie radość".

A nasza "Szeryfowa" stoi akurat na drugim biegunie. Choć ma już sporo krzyżyków na karku, i powodów do narzekania pewnie by nie zabrakło, to nasza Milka kochana jest nadal pełna życia i energii. Bystry umysł, niezgorsza pamięć, tylko nieco powłoka cielesna nie pasuje do tego pełnego życia człowieka.

Balkonik jest jej aktualnym atrybutem, bowiem bez niego nigdzie się już nie rusza. Jednak się rusza i to sporo, a to jest najważniejsze. Od śmierci "Szeryfa" jej domem jest Dom Seniora w Dzięgielowie i wyraźnie daje nam do zrozumienia, że to tu jest Jej dom. Jest tutaj nawet czymś na kształt pracownika KO. A że z czytaniem nie ma problemu, więc czyta pozostałym pensjonariuszkom w grupie lub osobno, organizuje wspólne śpiewania i modlitwy i czynnie włącza się do organizowanych imprez. Ponadto wprost połyka książki oraz jest mistrzem krzyżówkowym. Jest również nadal członkiem PTTK oraz naszego Ondraszka.

O tym wszystkim mogła się przekonać klubowa delegacja w składzie "Jędruś", "Afi" i "Rechór" która przybyła na urodziny. Zaśpiewaliśmy wspólnie "Sto lat" solenizantce i przy kawce i ciasteczku spędziliśmy wspólnie miłe chwile wspominając to co było oraz nieco obgadując znajomych.

Nie sto, ale dwieście lat w takim zdrowiu kochana Milko nasza "Szeryfowo"!!

 

[GALERIA ZDJĘĆ]

 

Rechtór Zbyś

Zebranie sprawozdawcze podsumowanie 57 sezonu kolarskiego 2023

Rechtór

9.02.2024 r.

 

Zebranie sprawozdawcze podsumowanie 57 sezonu kolarskiego 2023r.

 

Początek każdego roku to spoglądanie w przyszłość co rozpoczynający się rok nam przyniesie, ale też i spojrzenie w przeszłość czyli podsumowanie tego co już za nami. Tym razem w Ondraszku odbyło się nieco później, bo w lutym spotkaliśmy się w tym celu sali SM Cieszynianka. Niestety z frekwencją nie było zbyt dobrze (29 osób), więc zebranie odbyło się w II terminie. Z radością powitaliśmy zaproszonych gości: z Zaolzia prezes "Beskidzioków" Halina Twardzik, a z naszego O/PTTK Heniu Więzik. Pojawił się też niegdyś aktywny Ondraszek Jurek Pilch czyli klubowy "Majster Blaszka". Zebranie wolą uczestników poprowadził Jarek "Bystry" a sekundowała mu "Ośka" Wisienka oraz Alicja "Czorno" jako sekretarz. Sekretariat ogarniały Maryla "Roztrzapek" oraz Jasia "Afi". Każdy z przybyłych otrzymał na pamiątkę kubek. Były na nim wypisane wszystkie rodzinne rajdy jakie dotychczas zorganizowaliśmy. Zebranie rozpoczęliśmy śpiewająco od naszego hymnu Ondraszka następnie w chwili zadumy wspomnieliśmy zmarłego w ubiegłym roku śp. Henryka Moskały, który był w klubie od 2008 roku.

W bloku sprawozdawczym jako prezes podsumowałem sezon bardzo pozytywnie i podziękowałem wszystkim którzy się do tego przyczynili. Równie pozytywne akcenty zabrzmiały w sprawozdaniu skarbnika i KR, jedynie ze sprawozdania TRW wynikało, że zdobywamy coraz mniej odznak. P. prezes Halina w zastępstwie kontuzjowanego Roberta Wałaskiego podsumowała ubiegłoroczną współpracę z PTTS-em, a Henryk Więzik przedstawił pozycje Ondraszka i Koła nr 8 na tle dokonań naszego O/PTTK.

Najmilszym punktem zebrania było oczywiście wręczanie zdobytych odznak i wyróżnień. Basia Nowak "Baśka" otrzymała zdobytą KOT "Za wytrwałość". Drugi KOT-a w tym najwyższym stopniu miał trafić do Józka Lincera Niezłomnego, lecz był nieobecny. Również legitymacja p.t.kol. nie podlegającego dalszej weryfikacji dla Piotra Hamery "Paparazziego" musi zaczekać na jego powrót do zdrowia. Następnie H.Więzik wręczył Dyplomy O/PTTK na które wnioskował zarząd klubu. Otrzymali je: Aleksander Sorkowicz "Olo" za zorganizowanie naszego stoiska i promowanie klubu na Festiwalu Organizacji Pozarządowych "Cieszyński Przekładaniec", Maria Biłko Holisz "Roztrzapek" za ofiarne pełnienie funkcji klubowego Ministra Informacji oraz Basia Toman "Apanaczi" za skuteczne pełnienie funkcji klubowego Ministra Skarbu. Bardzo miłym akcentem niespotykanym w naszej historii klubu było wręczenie Kazi i Heniowi Hanslom okolicznościowego fotoalbumu ze zdjęciami z ich 13 letniej rowerowej przygody z Ondraszkiem oraz chóralne "Sto lat" i życzenia z okazji ich Złotych Godów. Były też i łzy wzruszenia, a stole pojawiło się super ciasto i ...coś jeszcze.

Tą podniosła atmosferę podtrzymało też ogłoszenie wyników w konkursach klubowych. A.Wlach jako sędzia konkursu ogłosiła wyniki w konkursie na "Najaktywniejszego turystę kolarza 57 sezonu":

  1. miejsce 97 pkt Z.Pawlik "Rechtór"
  2. miejsce 79 pkt A.Sorkowicz "Olo"
  3. miejsce 64 pkt B.Mikoda (brawo za udany debiut na tej liście)
  4. miejsce 64 pkt. ex equo M.Biłko-Holisz "Roztrzapek" i P.Holisz "Smig"
  5. miejsce 62 pkt J.Rezmer "Bystry"

Halina "Druhna" oraz Andrzej "Ziołowy" jako wybrani na zebraniu sędziowie kolejnego konkursu zebrali i podsumowali punktację z kart konkursowych na "Najciekawsze wydarzenie 57 sezonu" oraz ogłosili wyniki:

  1. miejsce 93 pkt obóz kolarski w Beskid Niski "Tam gdzie bija cieszyńskie serca" Zbyszek Pawlik "Rechtór"
  2. miejsce 90 pkt "Winiarskim szlakiem Śląska cieszyńskiego" 90 pkt Zbyszek Pawlik "Rechtór"
  3. miejsce 65 pkt "Rowerem wokół polderu Racibórz Dolny" Marian Gołucki
  4. miejsce 62 pkt Zielonoświątkowa jajecznica Maria Biłko-Holisz "Roztrzapek"
  5. miejsce 37 pkt "Rowerem w okolice Bielska Białej" Włodek Nowak

Oczywiście wynik ten przyjąłem z niemałym wzruszeniem i nieskromnie muszę dodać, że w historii tego konkursu nie było takiej kumulacji!.

Oczywiście wymienieni otrzymali okolicznościowe dyplomy, a za pierwsze trzy miejsca również i nagrody książkowe z samodzielnego wyboru z przygotowanej wystawy.

Dyskusję zdominowała kwestia proponowanej korekty regulaminu konkursu na najciekawsze wydarzenie sezonu. Powodem zamieszania był list Włodka Nowaka w tej sprawie. Po burzliwej dyskusji w głosowaniu z tylko jednym głosem przewagi (12-za, 11-przeciw, 6 się wstrzymało) przyjęliśmy poprawkę wyłączającą z konkursu niektóre cykliczne wydarzenia nie zawierające treści krajoznawczych. Następna proponowana korekta regulująca sprawy nagród w tym konkursie została już przyjęta jednogłośnie.

Na zakończenie omówiłem planowane bliższe czy dalsze wyprawy, a niektórzy prowadzący ujawnili już nieco szczegółów.

I tym sposobem nasze zebranie zakończyło się o czasie.

W trakcie obrad na ekranie można było podglądać prezentację omawianego sezonu przygotowaną przez Piotra Hamera "Paparazziego", a i na stołach nie było pusto za sprawą naszych kochanych "Miodziów" oraz samoobsługowego bufeciku z napojami gorącymi.

 

[GALERIA ZDJĘĆ]

 

Rechtór Zbyś

Konkurs na "Najciekawsze wydarzenie sezonu turystycznego" 2024

Administrator

9.02.2024 r.

 

Konkurs na "Najciekawsze wydarzenie sezonu turystycznego"
Koła PTTK nr 8 oraz Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK "Ondraszek"

 

Zasady konkursu:

  1. W konkursie mogą brać wyłącznie wydarzenia organizowane wyłącznie przez klub i wpisane do rocznego kalendarza propozycji (wraz z ewentualnymi późniejszymi uzupełnieniami).
  2. Głosujący dysponuje pulą 30 pkt, które może dowolnie rozdysponować głosując na te, które jego zdaniem pretendują do miana najciekawszych. Przyjmuje się zasadę, że na jedno wydarzenie można oddać min. 2 pkt, a max. 10 pkt.
  3. Na dane wydarzenie głosują wyłącznie uczestnicy, którzy brali w nim udział.
  4. Konkurs jest ogłaszany po zakończeniu sezonu, a głosy oddaje się na kartach konkursowych zawierających zestaw wydarzeń klubowych, zgodnie z pkt 1. Karta głosowania powinna zostać podpisana i oddana najpóźniej na zebraniu sprawozdawczym za dany rok.
  5. Posumowanie punktów i wyłonienie zwycięzców w konkursie dokonuje jury powołane "ad hoc" na zebraniu sprawozdawczym.
  6. Dla organizatorów pięciu wydarzeń, które zebrały w kolejności największą ilość punktów zostaje przyznany dyplom uznania, w tym dla trzech najwyżej punktowanych dodatkowe nagrody. Nagród nie przyznaje się za wydarzenia, których organizatorem jest klub.
  7. Do głosowania są uprawnieni są wyłącznie członkowie Koła PTTK nr 8 oraz TKK Ondraszek.
  8. Z udziału w konkursie wyłączone są poniższe wydarzenia z zasady nie zawierające treści krajoznawczej lub których organizatorem jest komitet organizacyjny:
    • noworoczny spacer rowerowy
    • impreza dla dzieci Dzień Dziecka z Ondraszkiem
    • Rowerowy Rajd Rodzinny
    • Zielonoświątkowa jajecznica
    • klubowa wigilijka
    • inne których organizatorem jest wieloosobowy komitet organizacyjny

Jeżeli wydarzenia te będą zawierać elementy krajoznawstwa, to o ich udziale w konkursie decyduje zgoda Zarządu Koła i klubu.

Konkurs został przyjęty na zebraniu sprawozdawczym za rok 2019 i przyjęty do realizacji na zebraniu zarządu klubu w dniu 5.02.2020r. Modyfikacja regulaminu została przyjęta na zebraniu sprawozdawczym z 9.02.2024r. z mocą obowiązującą na rok 2024 i dalsze.

 

Zarząd

Śladami Polskich Skoczków

Milczek

24.08.2023 r.

 

Dzień Mariusz

 

Było 12 osób.🙂. Sam liczyłem na z pięć, bo nie było pogody. Prowadziłem bocznymi nieznanymi drogami przez Dzięgielów, Goleszów i Cisownicę. Po drodze odwiedziliśmy grób Władysława Tajnera który był 3 x MP w skokach. Był też pierwszym mistrzem spoza Zakopca👍. W samym Ustroniu zwiedziliśmy pensjonat Źródełko, gdzie Mama Piotra przedstawiła nam galerię jego Trofeów Piotra, który akurat wtedy był w Warszawie gdzie nagrywa reklamy.☹️ ale Piotr nie zapomniał o nas i zostawił nam kartki z dedykacjami.W Ustroniu jeszcze zwiedziliśmy dom, skąd pochodzi Kazik a teraz jest tam Galeria Obrazów Ja jeszcze podjechałem z Emilem WTR do Wisły. W sumie to zrobiliśmy 60 km. Jestem ogólnie zadowolony z rajdu i z tego, że mam to już za sobą😉

 

[GALERIA ZDJĘĆ]

 

"Milczek"