Aktualności

KOMUNIKAT KLUBOWY NR 3/2021

Administrator

 pttklogo tkk ondraszek 140x140

Turystyczny Klub Kolarski PTTK "Ondraszek"
przy Oddziale PTTK "Beskid Śląski" Cieszyn ul.Głęboka 56
tel. PTTK 033/8521186
prezes klubu: Zbigniew Pawlik: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.783 499 9837
Strona internetowa: tkk-ondraszek.pl
Poczta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Klub istnieje od roku 1966

 

Cieszyn 13.05.2021r. r.

 

KOMUNIKAT KLUBOWY NR 3HEJ !!!
ONDRASZKII CZŁONKOWIE KOŁA PTTK NR 8

 

Nic nie trwa wiecznie nawet pandemia, która od ponad roku do nas przylgnęła i nie chce się odczepić. Skoro decydenci luzują obostrzenia sanitarne jest to sygnał, aby próbować realizować nasz założony program turystyczny.

Na zebraniu zarządu klubu, który się odbył w dniu dzisiejszym szerzej omówiono propozycje 55 sezonu na najbliższe dwa miesiące. Oto co ustalono:

 • 15.05.2021r. - XX Jubileuszowy rajd do źródła Olzy - Ze względu na niemożność przekraczania granicy w celach turystycznych w porozumieniu z Beskidziokami z PTTS-u postanowiono rajdu nie organizować.
 • 23.05.2021r. - Festyn turystyczny na Osówkach - Wanda Farnik z zarządu PTTS-u przekazała informację o rezygnacji z organizacji festynu w tym roku.
 • 22.05.2021r. - Zielonoświątkowa jajecznica - W związku ze zwolnieniem w/w terminu postanowiono, że jajecznica odbędzie się dniu 23.05.2021 (niedziela). Miejsce akcji jak najbardziej pasujące do rowerzystów: Biker′s Bistro w Zebrzydowicach przy ul.Skotnickiej. Jest to miejsce położone niedaleko ronda w Zebrzydowicach w kier. granicy (ul. Asnyka) - pierwsza droga w lewo za kapliczką po lewej stronie drogi. Dojazd własny (w formie zlotu gwiaździstego) spotkanie na miejscu od godz.12.00. Tak jak dotychczas wsad do kotła (jajka, boczek) należy zabrać ze sobą. Jeżeli nie chcecie tego wlec na rowerze organizator "Kropelka" będzie czekał na rynku o godz.9.00 i zabierze wiktuały do samochodu. Klub zapewni też tacki, sztućce, chleb. Napoje można zakupić na miejscu. Uwaga: lokal jest bezalkoholowy i właściciel prosi, aby się do tego dostosować. Rozegramy tradycyjne konkursy, w tym strzelecki o puchar-patelnię przechodnią. Zabierzcie pieniądze, bowiem organizujemy zrzutkę na zbożny cel.
 • 28.05.2021r. (piątek) - Tego terminu nie ma w kalendarzu. Mając jednak na uwadze dobro turystyki rowerowej w naszym mieście wszyscy przyłączamy się do Cieszyńskiej Rowerowej Masy Krytycznej organizowanej przez stowarzyszenie Rowerowy Cieszyn. Spotkanie o godz.18.00 na rynku (prosimy o zabranie strojów organizacyjnych). W programie przejazd ulicami miasta, aby Cieszyn zobaczył, że SĄ TUTAJ ROWERZYŚCI. Zależy zatem, aby było nas jak najwięcej, więc zachęcajcie do udziału Waszych rowerowych przyjaciół.
 • 13.06.2021r. - III Rowerowy Dzień Dziecka - Rezygnujemy z organizacji rajdu w tym roku.
 • 27.06.2021r. - XXIII Cieszyński Rowerowy Rajd Rodzinny - Organizacje rajdu przeniesiono wrzesień br.
 • 2-4.07.2021r. - Na rowerze i pod żaglami – jez.żywieckie - Ośka i Bystry zarezerwowali dwa domki campingowe w Zarzeczu, tak więc w rowerowej eksploracji okolic Żywca może wziąć udział łącznie 16 osób. Można się zapisywać u organizatorów.
 • 9-11.07.2021r. - Rowerem po Jurze i Pustyni: Olkusz i okolice - Prowadzący Olo zarezerwował 12 miejsc noclegowych w Schronisku Młodzieżowym w Olkuszu. Miejsce jest w bardzo przyzwoitym standardzie i w dobrej cenie, a teren niezmiernie ciekawy. Postaramy się również zapewnić transport wraz z rowerami. Zaplanowano, że wyjazd nastąpi w godz. porannych, aby już w piątek rozpocząć eksploracje okolicy. Zapisy zbiera Olo.

Uprasza się wszystkich mających dobre pomysły na wycieczki, aby się z nimi podzielili i zapełnili powyższe zwolnione terminy.

 

Z turystycznym pozdrowieniem Mamy nadzieję, że się spotkamy.
Zarząd Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK "Ondraszek"
i Koła PTTK nr 8

Masa Krytyczna - 28.05.2021

Administrator

OGŁOSZENIE

Dnia 28.05.2021 r. o godz. 18.00 chętnych zapraszamy wszystkich chętnych rowerzystów na Rynek Cieszyński. Odbędzie się "Cieszyńska Masa Krystyczna".

Pokażmy że rowerzyście to też użytkownicy dróg.

Organizatorzy rowerowycieszyn.pl

krytyczna masa

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH NA SPOTKANIE

Otwarcie jubileuszowego 55 sezonu

Administrator

18.04.2021 r.

 

Otwarcie jubileuszowego 55 sezonu

 

Nie jest to co prawda jubileusz okrągły, lecz i tak warto upamiętnić tą piękną rocznicę istnienia Ondraszka. Uroczyste otwarcie sezonu Skryba planował zorganizować w zupełnie innym miejscu. Jednak pomimo piętrzących się obostrzeń i wirusowych zawirowań postanowiliśmy sezon otworzyć choć w nieco zakamuflowanej formie. Żadnych ogłoszeń prasowych i publicznego spotkania na rynku. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Ustroń wykorzystaliśmy znane nam ustronne miejsce piknikowe w Hażlachu, położone na leśnej polanie niedaleko źródła Borgońki. Informacje o organizowanej imprezie w formie komunikatu Roztrzapek rozesłała e-mailami, przy okazji powiadamiając, że trzeba wszystko przywieźć i samemu trafić. A zatem pełna konspiracja. Ponadto pogoda też specjalnie nie zachęcała do rowerowych eskapad, dmuchał zimny wiatr, a w ostatnich dniach było więcej zimy niż wiosny tej wiosny. Tak więc kiedy wraz z Afi, Rozpotmiłóm i Miodziem dojeżdżaliśmy na miejsce spotkania byłem niezmiernie ciekawy, ilu klubowiczów zdecyduje się ten sezon otworzyć. Ku mojemu zaskoczeniu przybyło ogółem 32 ondraszków i sympatyków na rowerach, piechotą, samochodami i na ... koniu. Konno przycwałowała do nas Indi. Myślę o niej z wdzięcznością, bowiem efektem tej wizyty był ciekawy reportaż umieszczony w zaolziańskim "Zwrocie", a ponadto było to bardzo oryginalne i nie mające precedensu w ondraszkowej historii. Radości i serdecznych powitań było co niemiara, przecież z niektórymi nie widzieliśmy się od roku!

Na początku chwilą skupienia oddaliśmy cześć "Maratończykowi" Andrzejowi Warpechowskiemu, który zmarł nieco ponad miesiąc temu (01.03.).

Dzięki Baśce i Skrybie, którzy przygotowali miejsce spotkania ognisko paliło się wesoło, a brać rozsiadła się wokół opiekając przyniesione kiełbaski i popijając herbatę z termosów. Co do popijania to mieliśmy jeszcze jedną intencję. Otóż u "Alipali" pojawiło się trzecie dzieciątko!. Nazywa się Małgosia, co wszem i wobec oznajmili szczęśliwi dziadkowie, popierając to przywiezionymi bukłakami z ...

Wręczone zostały zdobyte odznaki i wyróżnienia. I tak: Gwarek otrzymał nominacje na przodownika turystyki kolarskiej nie podlegającego dalszej weryfikacji, Olo zdobyte dwa stopnie odznaki, Znam Katowice, Afi wydreptaną małą srebrną GOT. Wręczono również dyplomy przyznane w roku ubiegłym z okazji jubileuszu naszego Oddziału PTTK. No i najważniejsze: pierwsze zdobyte Odznaki rajdu Rowerem Dookoła Śląska Cieszyńskiego znalazły swoich właścicieli: tzn. Ziołowego, Ola i Wędrowniczka.

Następnie przekazałem nieco informacji o naszych dokonaniach w minionym trudnym sezonie 2020. Okazało się, że mimo ograniczeń udało się nam zrealizować prawie połowę zaplanowanych wypraw, czyli nie jest najgorzej. Zaprezentowałem też całkiem pokaźną kronikę wydarzeń 2020r.

Omówiliśmy zaplanowane na ten rok atrakcje i ogłosiliśmy rozpoczęcie konkursu fotograficznego "Jak w plenerze to najlepiej na rowerze" organizowanego z okazji jubileuszu klubu. Była też dostępna okolicznościowa pieczątka jubileuszowa oraz zaprezentowano nasz nowy baner klubowy.

To bardzo sympatyczne spotkanie zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem a capella, korzystając ze śpiewników. O przejechanych kilometrach nawet nie wspominam, bo nie było ich wiele. Najważniejsze, że jednak udało się nam spotkać i na koniec nawet zaświeciło słońce!!!

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Rechtór]

 

Rechtór - Zbyś

Szlakiem Gustlika - Gustawa w 130 rocznicę urodzin

Administrator

24.04.2021 r.

 

Szlakiem Gustlika - Gustawa w 130 rocznicę urodzin

 

Pierwsza wycieczka tegorocznego sezonu przypadła na piękną, lecz nieco zimną sobotę. W sklerotniku był co prawda wpisany inny termin i temat, lecz jako, że jest 130 rocznica urodzin Gustawa Morcinka (1891-1963), jednego z najbardziej znanych pisarzy z naszego regionu, Ondraszki też powinny wziąć udział w obchodach zwłaszcza, że pośród wielkiego dorobku pisarza jest też dzieło zatytułowane "Ondraszek", które pisał aż 18 lat. Był też i dodatkowy powód. Wg pierwotnych ustaleń tą wyprawę mieliśmy zorganizować wspólnie z "Maratończykiem" Andrzejem Warpechowskim, czego niestety nie udało się już dokonać. Chciałem zatem, aby początek tego sezonu zadedykować Jego pamięci.

Ze względów obostrzeń wirusowych nie spotkaliśmy się tradycyjnie na rynku, lecz bezpośrednio w miejscu startu tj. przy Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym, w miejscu wiecznego spoczynku Gustawa Morcinka. Zebrało się nas aż pięciu: Paparazzi, Ziołowy, Milczek, Mietek i prowadzący Rechtór. Tą wycieczkę należałoby jednak rozpocząć w Karwinie, gdzie w dzielnicy zwanej Żabków w cieniu kopalni "Johannszachta", parterowym domu wielorodzinnym zwanym "budelokiem" 25.08.1891r. urodził się mały Augustyn, jako czwarte dziecię Józefa i Marii Morcinków. Niestety nie ma już tego domu, nie ma kopalni, i w końcu nie ma też starej Karwiny. Zniknęła prawie w całości w powojennych latach, na skutek rabunkowego wydobycia "na zawał" zalegających pod nią pokładów węgla. Pozostały stare fotografie, wspomnienia, "krzywy" kościół św.Piotra z Alkantary z pobliskim cmentarzem oraz ... stara niemiecka mapa miasta, która przyniosłem, aby zlokalizować (z sukcesem) ten tajemniczy Żabków. Pokrótce przedstawiłem niełatwe losy Gustlika - Gustawa, który z biednej rodziny wybił się na sławnego pisarza i zapaliliśmy znicz pamięci. Następny znicz zapłonął na grobie ś.p. Wandy Porębskiej. Przy centralnym krzyżu zapaliliśmy kolejny ku pamięci Maratończyka i ruszyliśmy na trasę. Przez Zamarski i Kostkowice nieco zmachani dojechaliśmy do Dębowca, gdzie przy tężni chwilę odpoczęliśmy, a do peletoniku dołączyła Roztomiło i Miodzio. W tym składzie wyruszyliśmy przez Iskrzyczyn i Wilamowice do Skoczowa, zdobywając kolejne kopce i podziwiając piękne widoki na ośnieżone Beskidy. Po drodze odwiedziliśmy jeszcze stary cmentarz żydowski w Wilamowicach i finalnie zajechaliśmy przed Morcinkowy pomnik, gdzie już oczekiwała kolejna część naszej ekipy: Druhna, Długi oraz Józek Wielgos. W tym składzie przywitaliśmy serdecznie specjalnie zaproszoną kol. Halinę Szotek, znanego skoczowskiego historyka, a jednocześnie "fankę" pisarza, wręcz "Morcinkulę" jak o sobie mówiła. Halina ze swadą opowiedziała o perypetiach powstawania pomnika, a jako że była szefową Komitetu Wykonawczego ds. jego powstania, temat znała od podszewki. Stwierdziła, że było to trudne i wyczerpujące zajęcie począwszy od szukania sponsorów i pieniędzy, poprzez problemy wykonawcze, a zakończywszy na finansowych rozliczeniach. Dzięki determinacji tych ludzi udało się tego dokonać, choć ówczesne władze Skoczowa niewiele w tym zakresie zrobiły. Odlewy gipsowe powstały w Warszawie u prof. Jana Kucza, rzeźbę w 37 kawałkach wykonał i poskładał gliwicki ZUT, a uroczyste odsłonięcie odbyło się 5.12.1987r. Dodała jeszcze, że pomnik pewnie by nie powstał, gdyby nie przychylność wielu ludzi, w tym dyrekcji górnośląskich kopalń i i kaczyckiego "Morcinka".

Następnie wszyscy przenieśliśmy się do pobliskiej salki katechetycznej, gdzie Halina w blisko dwugodzinnym wykładzie przedstawiła mocno pokręcone koleje losu Morcinka począwszy od małego Gustlika, aż do sławnego Gustawa. A jako, że posiada dogłębną wiedzę na ten temat i jednocześnie dar jej przekazywania, czas zleciał nam szybko. Dodatkowo otrzymaliśmy teczki z zestawem informacji o jasnych i ciemnych stronach Morcinkowej biografii, w tym też o tych mało lub zupełnie nieznanych faktach. Ja z kolei odwdzięczyłem się jubileuszową monografią naszego Oddziału PTTK oraz kalendarzem, Na zakończenie podziękowaliśmy oklaskami za to wspaniałe wystąpienie.

W drodze powrotnej zobaczyliśmy szkołę, gdzie ponad 20 lat Morcinek był nauczycielem (jest tam umieszczona tablica pamiątkowa) oraz jego willę przy ul. Leśnej 2, którą wybudował w 1933r. Z uwagi na covidowe restrykcje nie udało się nam zwiedzić muzeum, gdzie znajduje się sporo pamiątek po pisarzu, w tym kompletne wyposażenie jego gabinetu pracy. Do Cieszyna wróciliśmy przez Bładnice, Kozakowice i Goleszów. Razem było tego coś ok.40 km, czyli w sam raz jak na początek sezonu.

Jestem przekonany, że uczestnicy wyprawy mocno poszerzyli swoją wiedzę o tym chłopaczku z Karwiny, późniejszym górniku, studencie, żołnierzu, harcerzu, i wreszcie sławnym pisarzu zarówno hołubionym jak i poniewieranym przez ówczesną komunistyczną władzę.

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Rechtór]

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Paparazzi]

 

Rechtór-Zbyś

Regulamin Odznaki "Rowerem Dookoła Księstwa Cieszyńskiego"

Administrator

 

Regulamin Odznaki
"Rowerem Dookoła Księstwa Cieszyńskiego"

dookola ksiestwa cieszynskiego

 

  1. Odznaka została ustanowiona przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK "Ondraszek" w Cieszynie (zwanym dalej Ustanawiający), za aprobatą macierzystego Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie oraz przy wsparciu Powiatu Cieszyńskiego.
  2. Odznaka została ustanowiona dla uczczenia 730-lecia powstania Księstwa Cieszyńskiego w granicach historycznych oraz 110-lecia działalności polskiej turystyki zorganizowanej na Śląsku Cieszyńskim.
  3. Celem ustanowienia odznaki jest:
   • dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego: upowszechnienie wiedzy o swojej Małej Ojczyźnie,
   • dla turystów: upowszechnienie turystyki rowerowej jako formy rozwijania zainteresowań krajoznawczych,
   • dla wszystkich żądnych wiedzy: odkrywanie walorów krajoznawczych Śląska Cieszyńskiego.
  4. Odznaka jest jednostopniowa.
  5. Zdobycie odznaki polega na rowerowych odwiedzinach miejscowości położonych na granicy Śląska Cieszyńskiego należących do kanonu odznaki. Historyczne granice księstwa we władaniu Cieszyńskich Piastów określają następujące miejscowości:

   

  1. Cieszyn (stolica dawnego księstwa)
  2. Zebrzydowice
  3. Marklowice Dolne
  4. Prstna
  5. Petrovice k/Karviny
  6. Zavada
  7. Veřnovice
  8. Šonychel
  9. Bohumin
  10. Pudlov
  11. Hrušov
  12. Ostrava
  13. Ostrava
  14. Řepišče
  15. Leskovec
  16. Frydek Mistek
  17. Baška
  18. Pražmo
  19. Ostravice
  20. Stare Hamry
  21. Maly Polom
  22. Velky Polom
  23. Mosty k/Jabłonkowa
  24. Hrčawa
  25. Jaworzynka
  26. Koniaków
  27. Wisła Czarne
  28. Bystra
  29. Mikuszowice
  30. Bielsko-Biała
  31. Komorowice
  32. Czechowice-Dziedzice
  33. Zabrzeg
  34. Zarzecze
  35. Strumień
  36. Zbytków

   

  linia wyznaczona przez w/w miejscowości liczy łącznie ok. 400 km.

  1. W miejscowościach należących do  kanonu  odznaki należy potwierdzić swoją obecność. Potwierdzenie odbywa się poprzez odciśnięcie pieczęci z nazwą miejscowości w treści, w niniejszej książeczce, w miejscu do tego przeznaczonym. Możliwe jest również potwierdzenie obecności w formie zdjęcia "selfie" z tablicą na której widnieje nazwa miejscowości, które można umieścić we własnej kronice.
  2. Nie określa się czasu zdobywania, a trasy pomiędzy wskazanymi w kanonie miejscowościami są dowolne, lecz długość jednorazowo pokonywanej trasy powinna wynosić minimum 15 km. Odznaka będzie wydawana do wyczerpania jej zapasu. Odznakę można zdobywać równolegle do innych odznak turystyki kwalifikowanej, w tym do Kolarskiej Odznaki Turystycznej (KOT).
  3. Zdobywanie odznaki jest prowadzone na własny koszt, ryzyko i odpowiedzialność. Ustanawiający nie bierze odpowiedzialności za ewentualne zdarzenia w trakcie jej zdobywania, jak również szkody wyrządzone osobom trzecim przez zdobywającego odznakę.
  4. Odznaka jest zdobywana również na terenie Republiki Czeskiej, dlatego też należy się zapoznać i stosować obowiązujące tam przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów.
  5. Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać odznakę wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
  6. Odznaka może zostać przyznana przez Ustanawiającego honorowo instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w upowszechnianiu kultury materialnej Śląska Cieszyńskiego.
  7. Weryfikację prowadzi, książeczki i odznaki nieodpłatnie wydaje Ustanawiający. Książeczkę można odebrać w godz. urzędowania Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie ul. Głęboka 56, 43-400 Cieszyn, bądź przesyłką pocztową załączając do wniosku zaadresowaną kopertę zwrotną (zalecana z folią bąbelkową) z dopiskiem TKK PTTK Ondraszek, z opłatą jak za przesyłkę poleconą. Do wniosku należy dołączyć swój adres e-mailowy lub/i nr telefonu do kontaktu. W celu otrzymania odznaki po spełnieniu warunków regulaminowych należy postąpić analogicznie. Ustanawiający nie bierze odpowiedzialności za straty mogące nastąpić w obiegu pocztowym.
  8. Zweryfikowana książeczka jest podstawą upoważniającą Ustanawiającego do wydania odznaki.
  9. Odbierając książeczkę zdobywający odznakę wyraża zgodę na zbieranie i przetwarzanie danych osobowych w zakresie niezbędnym do prowadzenia ewidencji związanej z odznaką.
  10. Interpretacja niniejszego regulaminu należy wyłącznie do Ustanawiającego.
  11. Pomysłodawcami ustanowienia odznaki są członkowie Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK "Ondraszek" i Przodownicy Turystyki Kolarskiej PTTK: Aleksander Sorkowicz "Olo" (pomysł), Zbigniew Pawlik "Rechtór" (tekst), Zarząd klubu (opracowanie).

   

  ŻYCZYMY WIELU WSPANIAŁYCH PRZYGÓD NA TRASACH