100-lecie Beskidzioków

12.03.2022 r.

 

100-lecie Beskidzioków

 

W piękne sobotnie popołudnie nasi przyjaciele z Zaolzia obchodzili szacowny Jubileusz 100-lecia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego "Beskid Sląski" w RCZ. Uroczystość ta miała miejsce w teatrze cieszyńskim w Czeskim Cieszynie. Oczywiście Ondraszków nie mogło przy tym zabraknąć, i w strojach organizacyjnych na widowni pojawili się: Roztrzapek, Ośka, Wędrowniczek, Skryba. Natomiast jako oficjalnie zaproszeni goście przybyli: Czorno jako przedstawiciel klubu Ondraszek, Rechtór i Henryk Więzik jako przedstawiciele Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie. Było bardzo dostojnie i uroczyście. Omal nie pękaliśmy z dumy, gdy w retrospekcyjnych opowieściach o historii PTTS-u w słowie i obrazie wielokrotnie wspomniano o naszym Ondraszku i współpracy, która trwa już ponad 15 lat.

Wśród mnogości wręczonych wyróżnień należy odnotować, że Pani Konsul RP odznaczyła Prezesa PTTS-u Halinę Twardzik Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a PTTS wyróżnił Rechtora wpisem do "Złotej Księgi Beskidu" na co otrzymał stosowny certyfikat.

Po przerwie w której mieliśmy możliwość spotkać wielu dawno niewidzianych przyjaciół z PTTS-u, wychylić lampkę wina oraz obejrzeć wystawę okolicznościową Scena Polska wystawiła sztukę pt. "Ondraszek Pan Łysej Góry", a więc coś jakby o nas. Ostatnio tę sztukę widzieliśmy kilka lat temu, w plenerze na zamku w Cieszynie. Była to luźno oparta na historycznych wydarzeniach oraz legendach opowieść o słynnym zbójnickim herszcie z Malenowic koło Frydku. My znamy prawdziwą historię Ondraszka, a kto zapomniał to niech zajrzy do okolicznościowej publikacji "50 lat z Ondraszkiem" wydanej na półwiecze naszego klubu. W każdym razie mam poważne wątpliwości, czy dzieci powinny z Ondraszka brać przykład.

Po spektaklu byliśmy zaproszeni na uroczysty bankiet, gdzie udało nam się w końcu dopaść Panią Prezes i wręczyć przygotowane dary: z naszego Oddziału PTTK piękny obraz Darka Orszulika z okolicznościowym adresem, a z klubu Ondraszek równie cenna podłużna torebka z której smakowicie wyglądał korek od flaszki.

No i my tam byliśmy, miód i wino piliśmy.

Beskidziocy kochani! Niech się wam darzy do następnego Jubileuszu.

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Rechtór]

 

Rechtór-Zbyś

 

 


 pttklogo Beskid slaski 1918 2020

 

POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZE
ODDZIAŁ "BESKID ŚLĄSKI" w Cieszynie

 

 

w Czeskim Cieszynie 12 marca 2022r.

 

 

Szanowna Pani Prezes

W obecnym czasie podsumowania tak pięknej działalności Zarządowi, Działaczom oraz Członkom prześwietnego POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-SPORTOWEGO "BESKID ŚLĄSKI" W REPUBLICE CZESKIEJ składamy serdeczne podziękowanie za wszystko, co zostało dotychczas uczynione dla dobra i rozwoju turystyki i sportu na Śląsku Cieszyńskim. Zasługi Waszej organizacji są niepodważalne i mierzone przebytymi kilometrami pieszych, narciarskich czy rowerowych wędrówek, zorganizowanymi spotkaniami, odwiedzonymi miejscami ważnymi dla dziedzictwa kultury materialnej czy zdobytymi medalami w sportowych rywalizacjach.

Chylimy czoła przed Waszymi dokonaniami dla popularyzacji atrakcji turystycznych na Śląsku Cieszyńskim, upowszechniania różnych form turystyki krajoznawstwa i aktywnego wypoczynku, uwrażliwiania na piękno natury i krajobrazu, aktywizacji lokalnej społeczności w wielu rodzajach turystyki oraz w różnych dyscyplinach sportowych.

Rok 2022 jest dla Waszego Towarzystwa rokiem szczególnym, związanym z wspaniałym jubileuszem 100-lecia działalności. Taka chwila jest jak przejście przez symboliczny most, które coś kończy ale jednocześnie i coś zaczyna. Jest to szczególna okazja do tego, aby się zatrzymać i spojrzeć wstecz, na to co osiągnęliście, pomimo wielu niełatwych momentów w Waszej historii. Jest to też czas podsumowań i wspomnienia tych wszystkich, którzy Wasze Towarzystwo tworzyli i budowali jego wielkość. Jest to również czas wspomnienia chwil radosnych, jak też i problemów, z którymi w przeszłości przyszło się zmierzyć.

Jest to również czas na życzenia.

U progu obchodów jubileuszowych wydarzeń życzymy wiary w sens Waszej działalności , bowiem Ci co wierzą w to co robią postrzegają rzeczywistość w pozytywnym świetle. Życzymy nadziei, która pozwoli przetrwać zwątpienie i z wskrzeszonym zapałem pozwoli spojrzeć na to, co być może gdzieś trochę przygasło. Życzymy też wytrwałości, bowiem tylko wytrwali budują rzeczy wielkie.

A przede wszystkim życzymy ogromnej satysfakcji z tego, czego udało się dokonać oraz aby każdy kolejny jubileusz pomnażał przebogatą skarbnicę Waszego działania.

W imieniu władz oraz członków Oddziału
Zbigniew Pawlik
Prezes Zarządu Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie