Spotkanie Rady Regionalnej Turystyki Kolarskiej PTTK woj. śląskiego w Hażlachu

26.02.2022 r.

 

Spotkanie Rady Regionalnej Turystyki Kolarskiej PTTK woj. śląskiego w Hażlachu

 

Jednym z najważniejszym wydarzeń, jakie zarząd klubu zaplanował z okazji jubileuszu 55-lecia działalności "Ondraszka" w roku ubiegłym, była organizacja spotkania aktywu kolarskiego woj. śląskiego. Byłoby to już czwarte spotkanie przez nas organizowane, po Cieszynie, Cierlicku i Ustroniu. Nie dane nam jednak było go przeprowadzić w zaplanowanym terminie, więc temat z wiadomych przyczyn śliznął się o cały rok. Teraz, z perspektywy czasu widać jednak, że ten poślizg wyszedł tematowi na dobre, bowiem w zeszłym roku nikt z nas nie przypuszczał, że będziemy mogli skorzystać z ultranowoczesnej sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Hażlachu. I dzięki temu mieliśmy możliwość podjąć uczestników w jednej z najlepiej wyposażonych sal konferencyjnych w powiecie.

Lista uczestników szybko się zapełniła zwłaszcza, że już 12 stycznia na zebraniu Rady w Katowicach przedstawiłem szczegółowy scenariusz spotkania i zapewniłem o nielimitowanej liczbie uczestników. Ostatecznie w spotkaniu udział wzięło 82 reprezentantów z 13 klubów i oddziałowych komisji turystyki kolarskiej od Raciborza po Sosnowiec. W przeddzień spotkania mieliśmy też możliwość przygotować na miejscu wszystko co niezbędne: wystrój, mini wystawę trofeów klubowych wraz z historycznymi rowerami Szeryfa i Jędrusia i wystawę zdjęć konkursu fotograficznego. W tych działaniach bardzo się zaangażowani: Ośka, Bystry, Roztrzapek, Apanaczi, Jędruś, Olo, Juniorek i niżej podpisany Rechtór. Tak więc w dniu następnym pozostało nam dowieźć catering (kanapki i kołocze), którymi z matczyną troską zaopiekowały się Ośka i Apananczi, a strategiczne miejsca w sekretariacie zajęli Bystry i Roztrzapek przygotowując się do odparcia szturmu uczestników. I choć przybyli w jednym czasie w wielkiej mnogości zostali szybko obsłużeni, i z przygotowanymi wcześniej pakietami powitalnymi w rękach głosowali na najciekawsze prace konkursu fotograficznego oraz zajmowali miejsca.

Przybyli też zacni goście: Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, Przewodniczący sejmiku woj. śląskiego Jan Kawulok, członek GSK PTTK Krystian Korus, członek zarządu PTTS "Beskid Śląski" w RCZ Robert Wałaski oraz Beata Tyrna "Indi" reporter ox.pl. Należy dodać, że wśród uczestników byli również obecni Przewodniczący Komisji Tur.Kol. przy ZG PTTK Marek Koba, Członek Honorowy PTTK oraz "Ondraszka" Stanisław Radomski oraz Wiceprezydent UETC Stanisław Karuga.

Po powitalnym przemówieniu Rechtora i wspomnieniu w chwili zadumy naszych zmarłych koleżanek i kolegów rozpoczęliśmy spotkanie bardzo dostojnie, od wręczenia wyróżnień. Były już przygotowane w roku 2020 na świętowanie Jubileuszu 110-lecia O/PTTK "Beskid Śląski" jednak to, ani następne spotkanie nie doszło do skutku, więc przyznane wyróżnienia mocno się odleżały.

Jan Kawulok, działając na mocy specjalnego upoważnienia ministerialnego, uhonorował Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Turystyki" bardzo wzruszonego Włodzimierza Nowaka. W następnej kolejności wręczył Złotą Odznakę Honorową "Za Zasługi dla woj. śląskiego" w stopniu Złotym Krystianowi Korus (z GSK PTTK), a Srebrną Odznakę Honorową "Za Zasługi dla woj. śląskiego": Janinie Pawlik, Barbarze Toman, Marii Biłko-Holisz, Jadwidze Rezmer i Jarosławowi Rezmer. Później przystąpiono do wręczania wyróżnień przyznanych przez ZG PTTK. Zbigniew Pawlik, reprezentujący w tym momencie Władze Naczelne PTTK wręczył: Honorową Odznakę PTTK w stopniu brązowym Leszkowi Szurman, Odznakę "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży" w stopniu złotym Jadwidze Rezmer i Marii Biłko-Holisz, Odznakę "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży" w stopniu brązowym Aleksandrowi Sorkowicz oraz Dyplomy PTTK Aleksandrowi Sorkowicz i Mariuszowi Bubik. W następnej kolejności Zbigniew Pawlik, teraz jako wiceprzewodniczący Rady Prezesów O/PTTK woj. śląskiego przekazał wraz gratulacjami Dyplomy Rady Prezesów woj. śląskiego Krystynie Pawliczek i Ryszardowi Pawliczek. Na zakończenie tego sympatycznego momentu spotkania szef Kom.Kol.ZGPTTK Marek Koba przekazał Andrzejowi Słocie Odznakę 50 lat w PTTK, Leszkowi Szurman Odznakę KOT za Wytrwałość oraz Beacie Szarzec Odznakę i Dyplom UETC za udział w wielu rajdach międzynarodowych UETC.

Z rąk prezesa Ondraszka przedstawiciele wszystkich klubów i komisji otrzymali pamiątkowe dyplomy jubileuszowe Ondraszka. Dyplomy te odebrali również: Marek Koba, Stanisław Karuga, Stanisław Radomski, Grzegorz Sikorski, który dodatkowo otrzymał obie nasze publikacje wydane z okazji 40-lecia i 50-lecia klubu. Ondraszek również był adresatem wielu serdecznych i ciepłych życzeń. Klub kolarski im. W.Huzy z Gliwic poparł je wspaniałym prezentem w postaci miniaturowego roweru z wygrawerowaną na podstawie dedykacją, a klub "Catena" z Bytomia przekazał nam pamiątki ze swojego niedawnego jubileuszu 60-lecia.

W części informacyjnej spotkania M.Koba omówił sprawy zbliżającego się zlotu p.t.kol. w Kołobrzegu oraz inne działania Komisji oraz Rady. Następnie głos zabrał Robert Wałaski, który w skrócie przedstawił naszą dotychczasową współpracę oraz promował najnowsze wydawnictwo PTTS-u wydane z okazji 100-lecia tej szacownej organizacji. A.Sorkowicz z kolei przybliżył zebranym możliwość zdobycia odznaki "Rowerem dookoła Śląska Cieszyńskiego". Z autopsji opowiedział o tym bardzo interesująco, i momentalnie otoczył go wianuszek osób zainteresowanych tematem. W przerwie swoje "pięć minut" miały specjalnie zamówione cieszyńskie kanapki, i tyle właśnie było trzeba aby zniknęły z tacek. Podkreślić należy samorzutne duże zaangażowanie Ola i Juniorka, którzy krążąc wokół gości zbierali opróżnione tacki, aby nie utworzył się bałagan. W tym czasie również Jury konkursu fotograficznego tj. Afi i Roztrzapek zdołało posumować oddane głosy. Przygotowaną rzeczową nagrodę publiczności odebrała Janina Pawlik za pracę "Spływ rowerowy", a dyplomy uznania Piotr Hamera za zdjęcie "Droga do lasu" i Zbigniew Pawlik za zdjęcie "Rowerowe spotkanie z historią".

W panelu dyskusji szefowie klubów i komisji m.in. propagowali propozycje własnych rowerowych eskapad, a Paparazzi namawiał do utworzenia w sieci zintegrowanego wojewódzkiego kalendarza imprez rowerowych. Następnie Wójt Gminy w ilustrowanym przeźroczami wystąpieniu omówił imponujące dokonania gminy Hażlach rozpoczynając od budynku Gminnej Biblioteki Publicznej, w którym odbywały się nasze obrady oraz rewitalizacji pobliskiego Domu Przyrodnika, którego zwiedzanie mieliśmy zaplanowane. Piorunujące wrażenie zrobiły zwłaszcza zdjęcia tych obiektów zestawione przed i po remoncie. Wśród zamiarów do realizacji był również przedstawiony bardzo interesujący pomysł kładki rowerowej nad Olzą łączącej Łąki z Pogwizdowem. Będziemy kibicować!

Panel szkoleniowy spotkania wypełnił w całości Rechtór prelekcją "Gustaw Morcinek (1891-1963) karwiński hawierz, skoczowski nauczyciel, śląski pisarz". Prezentacja pod tym tytułem powstała w roku ubiegłym z okazji 130 rocznicy urodzin pisarza. Znalazły się w niej również zdjęcia z ubiegłorocznego tryptyku kolarskiego "Śladami Gustlika – Gustawa", kiedy to dwukrotnie odwiedziliśmy Skoczów oraz objechaliśmy dawną Karwinę. Myślę, że temat był interesujący zwłaszcza, że wokół postaci Morcinka zebrało się sporo stereotypów i krzywdzących Go nieporozumień, które próbowałem wyprostować.

Był to też ostatni punkt naszego programu i dobrze, że udało się nam zakończyć spotkanie w przewidzianym czasie. Finalnie Milczek poprowadził uczestników na zwiedzanie Domu Przyrodnika. Reszta organizatorów ledwie zdążyła ogarnąć salę po obradach, i już kluczami nad nami dzwonili miejscowi fajermani, którzy mieli swoje zebranie bezpośrednio po naszym.

 

Ufff!. Wszystko się udało!
Rechtór - Zbyś